• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
У 2014 Україна відзначає рік учасників бойових дій на території інших держав
Опубліковано 06 лютого 2014 року о 16:50

Участь Збройних Сил України в бойових тактичних групах Європейського Союзу

Підстави: Указ Президента України від 21.04.2011 № 492/2011 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 квітня 2011 року “Про участь Збройних Сил України у багатонаціональних військових формуваннях високої готовності”

У рамках реалізації Спільної політики безпеки та оборони, починаючи з 2004 року, триває процес формування бойових тактичних груп як основи Європейських сил швидкого реагування.

Протягом півріччя дві бойові тактичні групи знаходяться у постійній готовності до застосування.

Бойові тактичні групи формуються як за національним, так і за багатонаціональним принципом.

Чисельність типової бойової тактичної групи складає близько 1500 військовослужбовців.

Основні часові нормативи застосування бойових тактичних груп:

 • строк готовності – 5-10 діб;
 • початок операції – не пізніше ніж за 5 діб, розгортання сил – не пізніше ніж за 10 діб після прийняття рішення керівництвом Європейського Союзу;
 • час на перекидання до району оперативного призначення не більш: для особового складу та легкого озброєння (повітрям) – 8 годин; для решти озброєння (морським шляхом) – протягом 14 діб;
 • автономність дій – у повному складі для виконання однієї місії тривалістю від 30 до 120 діб або в складі однієї-двох рот для участі в трьох окремих місіях (одночасно або послідовно) тривалістю до 30 діб кожна;
 • можлива зона застосування – на відстанях до 6000 км від кордонів Європейського Союзу (у тому числі, на Близькому Сході).

Бойова тактична група Європейського Союзу “Балтійська”

Бойову тактичну групу Європейського Союзу “Балтійська” було сформовано Республікою Польща, Федеративною Республікою Німеччина, Словацькою Республікою, Литовською Республікою та Латвійською Республікою, і вона перебувала в режимі чергування у першому півріччі 2010 року. До складу бойової тактичної групи було визначено можливість залучення санітарного літака аеромедичної евакуації Ан-26 “Віта”.

За результатами спільного з польською стороною опрацювання Україні було запропоновано статус асоційованої (третьої) сторони, сили та засоби якої могли б бути залучені до складу бойової тактичної групи у разі потреби у залежності від формату та мети майбутньої операції Європейського Союзу.

Бойова тактична група Європейського Союзу “Балтійська” участі в операціях Європейського Союзу з урегулювання кризових ситуацій не брала.

Бойова тактична група Європейського Союзу “Хелброк”

Бойову тактичну групу Європейського Союзу “Хелброк” було сформовано Грецькою Республікою, Республікою Болгарія, Румунією та Республікою Кіпр у 2008 році, коли згадана бойова тактична група вперше перебувала на чергуванні в Європейському Союзі.

Вдруге бойова тактична група Європейського Союзу “Хелброк”  перебувала в режимі чергування у другому півріччі 2011 року.

Під час другого чергування до складу бойової тактичної групи Європейського Союзу “Хелброк” входили визначені сили та засоби Збройних Сил України, а саме:

 • рота морської піхоти (96 осіб);
 • транспортний літак Іл-76МД з екіпажем;
 • група штабних офіцерів Збройних Сил України (10 осіб).
 • Бойова тактична група Європейського Союзу “Хелброк” участі в операціях Європейського Союзу з урегулювання кризових ситуацій не брала.

Триває робота щодо визначення можливості залучення сил та засобів Збройних Сил України у складі бойової тактичної групи Європейського Союзу “Хелброк” під час її третього чергування в Європейському Союзі у разі надходження відповідного офіційного запрошення з боку Грецької Республіки (провідної країни зазначеної бойової тактичної групи).

Довідково.Визначений комплект сил та засобів Збройних Сил України перебував у постійній готовності у місцях дислокації на території України.

У разі виникнення кризової ситуації та прийняття відповідних рішень на міжнародному та національному рівнях сили і засоби Збройних Сил України мали бути направлені для участі в операції Європейського Союзу відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням конкретного місця проведення операції.

Наступного разу згадана бойова тактична група чергуватиме в Європейському Союзі у першому півріччі 2014 року.

 Бойова тактична група Європейського Союзу країн-членів Вишеградської четвірки 

На перспективу, розглядається можливість залучення сил та засобів Збройних Сил України до майбутньої бойової тактичної групи Європейського Союзу спільно з країнами-членами Вишеградської четвірки (Республіка Польща, Словацька Республіка, Угорщина, Чеська Республіка).

Залучення Збройних Сил України до чергування у складі бойової тактичної групи Європейського Союзу країн-членів Вишеградської четвірки вбачається можливим після формування та досягнення зазначеною бойовою тактичною групою повних оперативних спроможностей (орієнтовно не раніше першої половини 2016 року).

http://www.mil.gov.ua/index.php?lang=ua&part=international_cooperation&sub=Participation_EU_operations

Участь України в місіях НАТО

Україна бере участь в 3 основних з 4 поточних операціях під проводом НАТО.

Багатонаціональні сили КФОР у Косово

Підстави:  Указ Президента України від 14.07.99 № 852/99; Закон України від 16.07.99 № 1006-14; Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.99 № 1605; Угода між Україною та НАТО щодо участі українського контингенту у КФОР та фінансових аспектів такої участі від 20.09.99; Постанова Кабінету Міністрів України від 30.03.06 № 401/2006.

Починаючи з вересня 1999 року, підрозділи Збройних Сил України беруть участь у миротворчій операції в Косово у складі багатонаціональних сил КФОР.

Український національний контингент поточної ротації сформовано на фондах 79 оаембр (м. Миколаїв).

Склад підрозділу

Штатна чисельність контингенту – 131 особа.

Чисельність за списком – 130 осіб, з них:

 • офіцерів – 24 особи;
 • старшинського, сержантського та рядового складу – 106 осіб.
 • Крім того, до складу контингенту входять 3 офіцери спеціальної оперативної групи, які виконують завдання на посадах у штабі сил КФОР.

Таким чином, загальна чисельність національного контингенту в складі сил КФОР становить 133 особи.

Структура контингенту:

 • командування;

основні підрозділи:

 • 4 спеціальні взводи;

підрозділи забезпечення:

 • взвод зв’язку;
 • взвод матеріально-технічного забезпечення;
 • медичний пункт.

Військова техніка:

 • автомобілі – 35 одиниць;
 • причепи – 3 одиниці.

Місце дислокації – база “Бондстіл” (н.п. Соєво).

Командир контингенту – підполковник Зубовський Олег Валерійович.

Завдання миротворчого контингенту:

 • патрулювання;
 • виставлення спостережних постів та супроводження конвоїв;
 • охорона важливих об’єктів КФОР;
 • участь в операціях та заходах, які проводить Багатонаціональна бойова група “Схід” та командування КФОР.

Миротворчий контингент наступної ротації буде сформовано на фондах 79 оаембр (м. Миколаїв).

Національний контингент виконує завдання у складі багатонаціональної бойової групи “Схід” (провідна країна – Сполучені Штати Америки).

Міжнародні сили сприяння безпеці в Ісламській Республіці Афганістан

Підстави:    Указ Президента України від 26.01.2007 № 47/2007; Указ Президента України від 15.01.2010 № 27/2010; Постанова Кабінету Міністрів України від 30.03.2006 № 401/2006; Технічна угода між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Республіки Польща про направлення українського миротворчого персоналу для виконання завдань у складі польського військового контингенту в провінції Газні, що діє в рамках МССБ; Технічна угода між Міністерством оборони України та Міністерством охорони краю Литовської Республіки щодо направлення миротворчого персоналу України для виконання завдань у складі литовської контингенту, що діє в рамках МССБ; Угоди (Рамкова та Фінансова) між Україною та НАТО про участь України в операції МССБ.

22 військовослужбовці Збройних Сил України виконують завдання у складі Міжнародних сил сприяння безпеці в Ісламській Республіці Афганістан:

офіцерів – 18; прапорщиків – 1; солдатів і сержантів – 4.

Місця дислокації УМП:

1 офіцер штабу МССБ, м. Кабул;

2 офіцери національного елементу забезпечення литовського військового контингенту, міжнародний аеропорт Кабул.

2 офіцери у складі литовської Групи радників армійської авіації Афганської Національної Армії, провінція Кандагар;

3 військові лікарі(хірург, анестезіолог та лікар загальної практики) у складі польського військового госпіталю, м. Газні;

14 військовослужбовців у складі литовської ГРП, у тому числі:

3 військові лікарі (2 хірурги та анестезіолог), м. Чагчаран;

4 офіцери у складі штабу литовської ГРП (радник командира ГРП, помічник командира ГРП з моніторингу ЗМІ, офіцер цивільно-військового співробітництва, помічник командира роти ГРП), м. Чагчаран;

8 спеціалістів з розмінування, м. Чагчаран.

Основні завдання українського миротворчого персоналу:

 • налагодження і підтримання взаємодії з урядовими структурами Афганістану та представниками міжнародних організації, розгорнутих в країні;
 • планування та виконання заходів по забезпеченню безпеки особового складу ГРП;
 • планування та виконання заходів цивільно-військового співробітництва;
 • оцінка ситуації в зоні відповідальності Групи, участь в процесі аналізу потреб з розбудови;
 • надання медичної допомоги представникам Міжнародних сил сприяння безпеці та місцевому населенню;
 • дорадча допомога лікарям місцевих лікарень;
 • інженерна розвідка місцевості та знешкодження вибухонебезпечних предметів в зоні відповідальності Групи.
 • надання консультативно-дорадчої допомоги військовослужбовцям Афганської Національної Армії з питань обслуговування та експлуатації вертолітної техніки.

Антитерористична операція НАТО “Активні зусилля”

Підстави:Указ Президента України від 26.01.06 №71/2006.

На виконання міжнародних зобов’язань України відповідно до Угоди 
між Україною та Організацією Північноатлантичного договору про участь України у військово-морських операціях на Середземному морі в рамках операції “Активні зусилля” Військово-Морські Сили Збройних Сил України беруть участь у зазначеній операції.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 
15 червня 2006 року № 340 “Про забезпечення функціонування первинного національного Контактного пункту в рамках операції Організації Північноатлантичного договору “Активні зусилля” первинним національним Контактним пунктом налагоджено взаємодію та підтримується оперативний робочий зв'язок з визначеними структурними підрозділами Міністерства закордонних справ, Міністерства інфраструктури, Міністерства внутрішніх справ, Адміністрації Державної прикордонної служби та Служби безпеки України.

У рамках зазначеної діяльності через первинний національний Контактний пункт організовано та на постійній основі здійснюється:

щоденний обмін відкритою інформацією з питань моніторингу торговельного судноплавства та інформацією з обмеженим доступом щодо підозрілих суден зі штабом командування морського компонента Збройних Сил НАТО (м. Неаполь, Італійська Республіка);

інформування, за розвідувальними даними НАТО, визначених структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади щодо підозрілих суден, які прямують до портів України.

Основними завданнями сил та засобів Військово-Морських сил Збройних Сил України під час операції є – спостереження і моніторинг морських ділянок, супроводження підозрілих кораблів та виконання операцій з висадки на судна.

Участь сил та засобів Військово-Морських сил Збройних Сил України в операції:

 • Корвет “Тернопіль”: 10.05 – 07.07.07, 11.11 – 10.12.08, 15.10 – 26.11.09, 07.11 – 25.12.10.
 • Корвет “Луцьк”: 13.11 – 15.12.07.
 • Фрегат “Сагайдачний”: 10.05 – 10.08.08.

Перспективи участі активів ВМС ЗС України в операції НАТО 
“Океанський щит”

На теперішній час здійснюється попередня підготовка фрегата “Гетьман Сагайдачний” з вертольотом Ка-27 та оглядовою групою до участі в операції НАТО “Океанський щит” у другій половині 2013 року (участь активів України в операції “Океанський щит” погоджено Адміністрацією Президента України 08.06.11).

Передбачається, що під час операції “Океанський щит” корабель виконуватиме завдання з патрулювання морських районів, супроводження суден а також з перехоплення підозрілих суден. Конкретні завдання, райони, організація управління, забезпечення та порядок взаємодії сил будуть визначені після надання Україні Оперативного плану операції “Океанський щит”.

Вважається за доцільне направлення фрегата “Гетьман Сагайдачний” до району операції “Океанський щит” на термін до 90 діб, що є мінімальним для кораблів подібного класу, які направляються країнами ЄС та НАТО для виконання завдань операції (стандартна бойова служба для кораблів класу “фрегат” ВМС країн ЄС та НАТО складає 4-6 місяців).

На теперішній час у Збройних Силах України опрацьовано орієнтовний кошторис витрат для участі корабля в операції, складено план тактичної підготовки екіпажу за стандартами НАТО, мовної підготовки, проводяться роботи щодо відновлення технічної готовності корабля, продовжується дообладнання корабля апаратурою КХ та УКХ зв’язку, швидкохідними човнами та кран-балками для їх утримання на борту корабля, технічними засобами навігації та боротьби за живучість за допомогою (Програми надання матеріально-технічної допомоги від Уряду США).

Інтенсивна підготовка окремих категорій військовослужбовців (операційних та вахтових офіцерів, оглядових команд) буде проводитися на спеціалізованих курсах на базі навчальної структури Академії ВМС ім. Нахімова, яку планується створити до кінця 2012 року.

Відпрацювання тактичних процедур ведення антипіратських дій та проходження самооцінки другого рівня Програми оцінки та зворотного зв’язку Концепції оперативних можливостей заплановано провести під час участі корабля у навчанні “Сі Бриз-2012” у липні 2012 року.

Іншим перспективним напрямом підтримки операції “Океанський щит” може стати інформаційна підтримка операції через Первинний контактний пункт України, який на теперішній час виконує завдання операції “Активні зусилля”.

http://www.mil.gov.ua/index.php?lang=ua&part=international_cooperation&sub=Participation_NATO_operations

 Основні напрями реформування і розвитку Збройних Сил України на період до 2017 року

Біла книга 2012

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux