• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Українці у Польщі
Опубліковано 19 листопада 2021 року о 00:41

УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В РЕСПУБЛІЦІ ПОЛЬЩА

 

Українці у Польщі – автохтонне (корінне) населення, яке до проведення переселень 1944-1945 років та операції “Вісла” (1947 рік), переважно, компактно проживало на південно-східних теренах Польщі.

Згідно з останнім загальним переписом населення, проведеним у 2011 р. в Республіці Польща, кількість автохтонних українців налічує понад 49 тис. осіб. Лемками визнали себе 10 тис. осіб.

Переважна більшість етнічних українців проживає у північних і західних регіонах країни. У Вармінсько-Мазурському воєводстві з центром у м.Ольштин проживає найбільша кількість - понад 12 тисяч осіб. У Західно-Поморському (м. Щецін) – 3 703 ос., Підкарпатському (м. Жешув) – 2 984 ос., Поморському (м. Гданськ) – 2 831 ос., Нижньосілезькому (м. Вроцлав) – понад 1 422 ос., Підляському (м. Бялисток) – 1 366 ос., Мазовецькому (м. Варшава) – 579 ос., Малопольському (м. Краків) – 472 ос., Люблінському (м. Люблін) – 389 ос.

Організації української меншини у Польщі:

Об’єднання українців у Польщі

Союз українців Підляшшя

Об’єднання лемків

Українське товариство

Товариство «Підляський науковий інститут»

Українське історичне товариство

Організація української молоді «ПЛАСТ»

 

Українські громадські організації у Польщі :


Фундація Духовної культури пограниччя

Фонд «Наш вибір»

Фонд «Український центр освіти»

Фонд «Український інформаційний центр»

Фонд «Євромайдан-Варшава»

Фонд «Просвіта»

Фонд "Україна"

Фонд "Зустріч"

 

Українські медіа у Польщі:

Наше слово

Простір

Наш вибір

Український альманах

Над Бугом і Нарвою

Теленовини на TVP-3


Культурне життя української національної меншини в основному базується на діяльності українських громадських організацій, частини художніх колективів та співорганізації культурних заходів самоврядними органами або за сприяння дипломатичної та консульських установ України в РП. Кошти на задоволення потреб національних меншин, у т.ч. і української, виділяються з бюджету Міністерства внутрішніх справ і адміністрації РП, інших державних і самоврядних установ за грантовим принципом.

Фінансова підтримка надається також Посольством України в Республіці Польща. Кошти спрямовуються на фінансування, зокрема, щорічних фестивалів «Лемківська ватра», «Підляська осінь», підтримку інтернет-ресурсів та суботніх шкіл, впорядкування місць української пам'яті на території Польщі тощо.

У Варшаві діє «Український дім», яким опікується громадська організація - Фонд «Наш вибір».

У листопаді 2006 року створено Координаційну раду української меншини при Посольстві України в Республіці Польща.

Українці інтегровані в суспільно-політичне життя Польщі. Вони широко представлені в усіх сферах соціальної діяльності - в науці, політиці, освіті, державних органах управління, тощо.

На сьогодні, багато українців є відомими у Польщі політиками, бізнесменами, професорами престижних університетів у різних галузях знань, художниками, лікарями, інженерами тощо. Серед них - публіцист Мирослав Чех та професор Володимир Мокрий у дев’яності роки ХХ століття були депутатами польського парламенту. До складу Урядової комісії у справах національних меншин входять Голова Українського товариства Григорій Купріянович (Співголова згаданої Комісії) та член Об’єднання українців у Польщі Петро Тима. До жовтня 2015 р. Головою комісії національних та етнічних меншин Сейму РП був М.Сич. Нині він - Віце-маршалек Вармінсько-Мазурського воєводства.

Після проведення місцевих виборів у Польщі до місцевих органів влади різного рівня обрано 32 громадянина РП українського походження.

За віросповіданням українці в Польщі, переважно, є греко-католиками та православними.

Адреси храмів Української Греко-Католицької Церкви у Польщі

 

УКРАЇНСЬКА ОСВІТА У ПОЛЬЩІ

 

Правовий статус української мови в Польщі

Українська мова відповідно до Закону “Про національні та етнічні меншини, та про регіональну мову від 06.01.2005” (зі змінами та доповненнями) має статус мови національної меншини. Відповідно до інтерпретації Міністерства освіти і науки Республіки Польща, у її системі освіти право на такий тип навчання мають виключно представники української національної меншини - громадяни Польщі українського походження. У цьому зв’язку діти з України не мають статусу меншини, а відтак і права за державний кошт вивчати українську мову в державних закладах шкільної освіти.

Українську мову, як мову національної меншини, у Польщі вивчають у п’яти школах з українською мовою навчання та у близько ста пунктах і групах навчання української меншини.

Школи з українською мовою навчання:

Комплекс загальноосвітніх шкіл №4 ім. Богдана-Ігоря Антонича у Лігниці

Комплекс загальноосвітніх шкіл ім. Тараса Шевченка у Білому Борі

Середня школа № 8 імені Лесі Українки з українською мовою навчання у Бартошицях

Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Ґурові-Ілавецькому

Комплекс загальноосвітніх шкіл № 2 ім. М. Маркіяна Шашкевича в Перемишлі


Оскільки вивчення української мови громадянами України разом з українцями - громадянами Польщі є ускладненим або неможливим, українські громадські організації створюють свої осередки для вивчення української мови та культури як окремих позашкільних занять.


Суботні та недільні школи при громадських організаціях закордонних українців у Польщі:

Українська суботня школа для громадян України у Варшаві

Український навчальний заклад «Школа "Материнка" ім. Дмитра Павличка у Варшаві»

Українська недільна школа «Мова» у Кракові»

Українська суботня школа у Вроцлаві


Фахівців-україністів у Польщі готують українознавчі кафедри п’яти університетів у Варшаві, Кракові, Познані та Вроцлаві:

Кафедра україністики Факультету прикладної лінгвістики Варшавського університету

Кафедра україністики Інституту східнослов’янської філології Ягеллонського університету у Кракові

Кафедра українознавства міжнародно-політичного факультету Ягеллонського університету у Кракові

Кафедра україністики Інституту слов’янської філології Філологічного факультету Вроцлавського університету

Кафедра україністики Інституту російської та української філології факультету Неофілології Університету ім. Адама Міцкевича у Познані 

 

Міжнародна українська школа

З метою створення умов для реалізації права на повну загальну середню освіту громадян України, які тимчасово або постійно проживають за кордоном, Міністерством освіти і науки України у 2007 році утворено загальноосвітній навчальний заклад "Міжнародна українська школа" (далі - МУШ) для надання освітніх послуг зазначеним громадянам за індивідуальним навчальним планом. 

Відповідно до Положення про організацію навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Міжнародна українська школа", головними завданнями МУШ є:

забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту;

забезпечення можливості для громадян України, що виявили бажання навчатися, здобувати якісну початкову, базову чи повну загальну середню освіту відповідно до особистісних потреб, індивідуальних здібностей, стану здоров'я, нахилів, талантів з використанням нових інформаційно-комунікаційних технологій;

надання консультацій, методичної допомоги та рекомендацій вчителям, що навчають учнів - громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном;

координація діяльності навчальних закладів, де вивчається українська мова або здійснюється навчання українською мовою, а також організація їх інформаційно-методичного, консультативно-аналітичного супроводу;

організація та проведення тематичного, семестрового контролю знань, річного оцінювання та державної підсумкової атестації екстернів МУШ - учнів навчальних закладів на територіях країн їх тимчасового перебування;

надання методично-інформаційної допомоги навчальним закладам, у яких вивчають мову, традиції, звичаї та культуру України.

Контактна інформація МУШ знаходиться тут.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux