Якщо Ви – громадянин/громадянка України, то Ви перебуваєте у Республіці Польща легально за таких умов:
Якщо Ви відповідаєте переліченим критеріям, то Ви перебуваєте на території Республіки Польща легально.
Умови в’їзду та перебування громадян України в Польщі після 24 лютого 2022 р.: Відповідно до ст. 2 п. 1 Закону Республіки Польща «Про надання допомоги громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави» перебування всіх громадян України, які прибули на законних підставах на територію Республіки Польща у зв’язку з воєнним діями в Україні та задекларували намір залишитися в Польщі, вважається легальним протягом 18 місяців, починаючи від дня 24 лютого 2022 року.
Громадяни України, які в будь-який момент під час перетину кордону оголосили про виїзд з України у зв’язку з метою отримання захисту в Польщі, можуть протягом 18 місяців з 24 лютого цього року вільно виїжджати з Польщі та їх повернення до Польщі в цей період буде законним.
Громадяни України, які в’їжджають до Польщі, щоразу повинні повідомляти про мету своєї подорожі в рамках прикордонного контролю. Так, задекларувавши своєю метою в’їзду до Польщі – необхідність отримання захисту у зв’язку із війною в Україні, громадяни України набувають право на легальне перебування, про яке йдеться вище.
Громадянин України втрачає право легального перебування в Польщі протягом 18 місяців, починаючи з 24 лютого ц.р., у разі одноразового виїзду з території Польщі строком більше одного місяця, а не коли сума коротких виїздів перевищить цей термін.
Громадянин України, в’їзд якого на територію Республіки Польща з території України не пов’язаний з військовими діями, а має характер регулярного прикордонного руху, підлягає прикордонному контролю на принципах, визначених у Шенгенському кодексі про кордони (наявність біометричного паспорта та дотримання коридору перебування до 90 днів протягом 180 днів).
Громадянин України, який повністю використав дозволений термін перебування, може заявити про в’їзд до Польщі у зв’язку з військовими діями на території України, що обумовить додаткове вивчення його заявки на підставі ст. 32 Закону про іноземців та, у разі позитивного розгляду, йому може бути дозволено в’їзд на територію Польщі.
Зазначені вище умови не стосуються громадян України, які мають:
а) дозвіл на постійне проживання в Польщі,
б) дозвіл на проживання резидента Європейського Союзу,
в) дозвіл на тимчасове перебування в Польщі,
г) статус біженця,
д) додатковий захист,
е) дозвіл на толерантне перебування,
є) дозвіл на перебування з гуманітарних причин;
а також тих, які:
а) подали заяви на міжнародний захист у Республіці Польща або від імені яких подано такі заявки,
б) заявили про свій намір подання заяв на міжнародний захист або таких осіб, кого стосуються такі заяви про наміри.У разі якщо в’їзд громадянина України не зареєстровано комендантом Прикордонної Служби Польщі під час проходження контролю на кордоні, громадянин України повинен зареєструвати своє перебування в будь-якому управлінні ґміни на території Польщі шляхом отримання номера PESEL в терміні не більшому ніж 90 днів з дня в’їзду. На підставі цього Комендант Прикордонної служби Польщі реєструє перебування громадянина України на території Республіки Польща.
Переміщення в межах Шенгенської зони
Громадяни України, які не мають короткострокової чи довгострокової візи або дозвіл на проживання, виданий державою-членом ЄС, і які мають право на тимчасовий захист, згідно з законодавством Польщі, можуть виїхати з Польщі лише до тієї держави-члена ЄС, де вони хочуть реалізувати свої права, пов’язані з тимчасовою охороною.
Звертаємо увагу, що остаточне прийняття рішення про пропуск громадянина України на територію Республіки Польща або відмову у в’їзді залишається виключно за Прикордонною службою Республіки Польща!
https://www.gov.pl/web/ua
Що я повинен/повинна зробити, щоб перебувати у Польщі легально, якщо під час проходження прикордонного контролю Комендант Прикордонної служби – у пункті перетину кордону – не зареєстрував мене?
Ви повинні подати клопотання про надання персонального номера PESEL у муніципалітет міста, до якого Ви приїхали або в управління ґміни, на території якої Ви перебуваєте. Це необхідно зробити впродовж 60 днів від дати в’їзду до Польщі.
Що таке номер PESEL?
Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności (PESEL), тобто Універсальна електронна система реєстрації населення
Це одинадцятизначний цифровий символ, який точно ідентифікує фізичну особу. Номер PESEL включає:
Номер PESEL дозволить Вам скористатися послугами системи охорони здоров'я, соціальної допомоги або створити власну компанію в Польщі.
Ви можете отримати номер PESEL, якщо:
Куди подавати заяву?
В адміністрацію будь-якої ґміни (адреси відповідних ґмін подані за посиланням нижче). До клопотання додайте фотографію. Під час подачі документів у Вас візьмуть відбиток пальця (це не стосується дітей віком до 12 років). Після отримання номера PESEL Ви можете одержати також Довірений профіль.
Довідково: ґміна – найменша адміністративна одиниця в Польщі. До компетенції ґміни належать усі публічні справи місцевого значення, до яких належать такі сфери, як міське господарство, освіта, культура, комунальні послуги, охорона здоров’я, охорона громадського порядку та ін.
Більше інформації за посиланням: https://bit.ly/3weDk5O
Пам'ятайте! Під час подачі заяви будуть зняті відбитки Ваших пальців.
Що таке довірений профіль?
Довірений профіль – це цифровий інструмент, який дозволяє вирішувати офіційні справи онлайн, не виходячи з дому.
Що таке NIP?
Номер податкової ідентифікації – NIP – повинні мати люди або фірми, які підлягають обов’язковому оподаткуванню на території Республіки Польща. Фізичні чи юридичні особи, організаційні підрозділи, котрі не мають права суб’єктності, а також відділи юридичних осіб, які на підставі окремих положень є платниками податків, підлягають обов’язковій реєстрації та отримують номер NIP. Це регулює Закон від 13 жовтня 1995 р. про умови реєстру і отримання номеру NIP. Для того, щоб отримати NIP, треба звернутися до відповідного Податкового управління (Urząd Skarbowy), де слід заповнити ідентифікаційний формуляр – NIP-3.
Отже, PESEL є необхідний для ідентифікаційної мети, натомість NIP – для податкової.