• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
ЛИТПОЛУКРБРИГ відзначила п’яту річницю створення
Опубліковано 02 жовтня 2020 року о 17:08

“На мою думку, успішне багаторічне існування бригади є підставою для розширення шляхів і форматів її подальшого застосування, зокрема залучення командування з’єднання до заходів бойової підготовки, навчань і тренувань, що проводяться альянсом та Євросоюзом. Враховуючи надання Україні статусу партнера з розширеними можливостями пропоную відновити розгляд питання потенційної можливості залучення бригади до виконання завдань у складі міжнародних операцій та місій, наприклад до операцій в Косово”,- наголосив  Міністр оборони України Андрій Таран, звертаючись до присутніх на урочистих заходах з нагоди п’ятиріччя створення ЛИТПОЛУКРБРИГ. 


«Війська Польщі, Литви та України мусять співпрацювати між собою. Після російського вторгнення у Крим ми повинні зробити висновки та намагатися, щоб війська наших держав були якнайсильнішими», - наголосив Міністр національної оборони Республіки Польща Маріуш Блащак.


Українські воїни та воїнки завжди були частиною євроатлантичної безпекової системи і гідно представляють нашу державу у складі миротворчих місій, під час міжнародних військових навчань за кордоном. І, що важливо, у складі багатонаціональних військових підрозділів, які створені заради підтримання міжнародного партнерства, миру і стабільності. ЛИТПОЛУКРБРИГ – Литовсько-польсько-українська бригада імені Великого гетьмана Костянтина Острозького 2 жовтня відзначила п’яту річницю створення! 
Литовсько-польська-українська бригада – це багатонаціональний підрозділ, який становлять підрозділи литовських, польських та українських Збройних Сил. Угода щодо створення бригади була підписана 19 вересня 2014 року в місті Варшава. Остаточне її формування відбулося восени 2015 року.
Створення бригади уособило собою безперервний та довготривалий процес військового співробітництва між трьома країнами-засновницями. Цю модель співпраці було започатковано в рамках Польсько-Українського батальйону (ПОЛУКРБАТ) та Литовсько-Польського батальйону (ЛИТПОЛБАТ), які разом співпрацювали у 1998–2010 роках та 1997–2008 роках відповідно. З 2000-го по 2010 рік підрозділи ПОЛУКРБАТу (підсиленого взводом ЗС Литви) брали участь в операціях КФОР, Косово. Що стосується ЛИТПОЛБАТу, то у 2000 році цей підрозділ був включений до сил швидкого реагування ЄС.
14 червня 2007 року, під час зустрічі міністрів оборони ЄС, було ухвалено рішення щодо створення багатонаціонального підрозділу – Литовсько-польсько-українського миротворчого батальйону ЛИТПОЛУКРБАТ. Восени 2008 року тип підрозділу було переформатовано до бригадного рівня.
Міністри оборони країн-засновниць ухвалили положення угоди про створення тристоронньої Литовсько-польсько-української бригади ЛИТПОЛУКРБРИГ у місті Варшава 19 вересня 2014 року. Того ж дня було підписано Угоду між Урядом Литовської Республіки, Урядом Республіки Польща і Кабінетом Міністрів України про створення спільної військової бригади. 24 липня 2015 року у Львові (Україна) було підписано Технічну угоду. Вона обумовлює детальні аспекти функціонування ЛИТПОУКРБРИГ та її командування.
Командування Бригади розміщується в місті Любліні, Республіка Польща. Підпорядковані підрозділи перебувають у пунктах постійної дислокації, у своїх країнах, та залучаються до складу багатонаціональної військової частини щодо ухвалення рішення про застосування за призначенням бригади або будь-яких її елементів. Штатно до ЛИТПОЛУКРБРИГ входять міжнародний штаб, три лінійні батальйони (Батальйон «Уланів» Великої княжни Бірюте з литовської бригади «Залізний Вовк»;  механізований батальйон Підгальських стрільців 19-ї механізованої бригади Війська Польського та  десантно-штурмовий батальйон однієї з десантно-штурмових бригад ЗС України). Решта 14 юнітів: підрозділи бойового та логістичного забезпечення. Кожна з країн делегує особовий склад, фінансові та матеріальні ресурси для забезпечення нормального функціонування спільної військової частини.
2017 року бригада була названа іменем Великого гетьмана Костянтина Острозького та отримала оновлені символи – бойовий прапор та герб
25 січня 2016 року Міністр національної оборони Республіки Польща Антоній Мацеревич, Міністр національної оборони Литовської Республіки Юозас Олекас та Міністр оборони України генерал армії Степан Полторак урочисто оголосили про створення Литовсько-польсько-української бригади під час офіційної церемонії відкриття в Любліні. Особливості в цей день додав факт досягнення початкових бойових спроможностей.
Ще майже цілий рік кропіткої праці, постійного професійного розвитку та інтенсивних тренувань приніс ЛИТПОЛУКРБРИГ Сертифікат досягнення повних бойових спроможностей. Так, у період з 8 по 16 грудня 2016 року командування бригади та штаби підпорядкованих підрозділів взяли участь у Командно-штабних навчаннях «Спільний виклик – 2016». Під час навчань багатонаціональна група сертифікації оцінила можливості Командування бригади керувати підпорядкованими підрозділами під час операцій з реагування на кризові ситуації та гуманітарних операцій. Сертифікат підписали Міністр національної оборони Польщі Антоні Мацеревич, Міністр національної оборони Литви Раймундас Каробліс та заступник Міністра оборони України Ігор Долгов 15 грудня 2016 року.
7 вересня 2017 року Міністр національної оборони Республіки Польща Антоній Мацеревич, Міністр національної оборони Литовської Республіки Раймундас Каробліс та Міністр оборони України генерал армії Степан Полторак внесли зміни до Угоди між трьома урядами, підписаної у Варшаві 19 вересня 2014 року. Відповідно до внесених змін, військова частина отримала нову місію, була названа іменем Великого гетьмана Костянтина Острозького та отримала оновлені символи – бойовий прапор та герб.
З 2018 року солдати та офіцери ЛИТПОЛУКРБРИГ взяли участь у 31 міжнародному військовому навчанні
Згідно з вимогами Міжнародної угоди, посади командира бригади, заступника командира бригади та начальника штабу бригади заміщуються військовослужбовцями Литви, Польщі та України на ротаційній основі кожні три роки. Станом на теперішній час, командиром ЛИТПОЛУКРБРИГ призначено полковника Дмитра Братішка (Збройні Сили України). Заступником командира бригади – полковника Артураса Ясінскаса (Збройні Сили Литви). А начальником штабу ЛИТПОЛУКРБРИГ призначено полковника Міхала Малишка (Збройні Сили Польщі).
Особовий склад бригади бере участь у спільних тренуваннях та міжнародних навчаннях для підтримки спроможностей з ухвалення рішень, управління підрозділами, силами та засобами, а також можливостей оперативної сумісності. Додатково бригада або її окремі підрозділи можуть бути залучені до проведення міжнародних операцій за одноголосною згодою країн-засновниць. Загалом, з 2018 року по теперішній час, солдати та офіцери ЛИТПОЛУКРБРИГ взяли участь у 31 міжнародному військовому навчанні, що відбувалися на території Польщі, України, Грузії та Греції.
Окрім безпосередньої організації та проведення різноманітних військових навчань, командування бригади співпрацює з міжнародними партнерами у рамках Об’єднаної багатонаціональної тренувальної групи – Україна. Офіцерів ЛИТПОЛУКРБРИГ залучають до надання менторської та дорадчої допомоги інструкторському складу МЦМБ, з метою створення необхідних умов для подальшого професійного розвитку підрозділів ЗСУ, які проходять етапи колективної та спеціальної підготовки.
Завдання ЛИТПОЛУКРБРИГ – бути в готовності до проведення планування, організації та контролю багатонаціональної операції до рівня бригади, діяти автономно в межах, визначених юридичним мандатом місії та обмеженнями оперативного середовища. Підпорядковані підрозділи багатонаціональної бригади залишаються у складі Збройних Сил Литви, Польщі та України до моменту прийняття рішення щодо залучення бригади до участі в міжнародних операціях. У разі застосування у міжнародних операціях бригада перейде в розпорядження відповідного командувача Об’єднаними силами.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux