• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Польща залишається надійним партнером України на європейському шляху - Посол України М.Мальський
Опубліковано 09 жовтня 2012 року о 13:22

Польща для України є дуже надійним стратегічним партнером, який підтримує прагнення нашої держави на шляху до євроінтеграції. Про це, а також про динамічний розвиток двосторонніх відносин між Україною і Польщею кореспондентові УКРІНФОРМу розповів Надзвичайний і Повноважний Посол України у Польській Республіці Маркіян Мальський. Розмова з ним відбулася в кулуарах ХІ наради керівників закордонних дипломатичних установ України, яка пройшла у Києві 2-4 жовтня нинішнього року.

- Маркіяне Зіновійовичу, якою є головна ідея, що українські посли винесли після зустрічі у Києві цього року?

- Нарада була присвячена підбиттю підсумків і результатів діяльності закордонних дипломатичних установ за два останні роки. Українські посли з різних країн світу мали можливість звірити орієнтири, почути про пріоритети особисто від Президента держави, Прем'єр-міністра, Голови Верховної Ради і міністра закордонних справ.

Для мене особисто було дуже важливо ще раз почути й переконатися, що курс на європейську інтеграцію, західний вектор зовнішньої політики є визначальними для України і не підлягають жодним сумнівам.

На цій нараді були визначені базові концептуальні засади нашої діяльності. Головний наголос зроблено на тому, що визначальним пріоритетом у діяльності закордонних дипломатичних установ є просування та захист економічних інтересів Української держави, сприяння збільшенню обсягів взаємної торгівлі та притоку інвестицій у національну економіку.

Ще одним важливим аспектом наради було питання щодо захисту прав та інтересів українських громадян за кордоном. Приємно, що Президент України відзначив оперативні дії українських посольств та консульств, які надавали допомогу нашим громадянам, які опинилися у небезпеці.

- Відносини між Україною та Польщею цього року розвивалися під знаком Євро-2012. Що далі?

- Чемпіонат Європи з футболу Євро-2012 був важливою подією, адже заклав великий потенціал майбутньої співпраці. Багато проектів у галузі взаємного інвестування й будівництва, прикордонного контролю, в галузі освіти, культури та туризму, які були започатковані під час Євро-2012, матимуть продовження. Можливо, ми переконаємо польську сторону долучитися до зимової Олімпіади, на проведення якої претендує Україна. Але це питання майбутнього.

Зрозуміло, що триватиме активний політичний діалог між країнами. Перше завдання такого діалогу - максимально використати бажання, можливості, ресурси та допомогу польської сторони, щоб добитися підписання Угоди про асоціацію з ЄС. На моє переконання, Угода про асоціацію є єдиним шляхом, який відкриває нам дорогу до успішних внутрішніх реформ та перспективу вступу до Європейського Союзу.

З технічної точки зору основні завдання для нашої співпраці формулюються в дорожній карті співробітництва України-Польщі. До речі, зараз вже готовий новий варіант дорожньої карти на 2013-2015 роки.

- У чому полягає співробітництво України та Польщі на регіональному рівні?

- Українсько-польські відносини характеризуються надзвичайно потужним потенціалом міжрегіонального співробітництва. Сьогодні практично немає жодної адміністративно-територіальної одиниці в Польщі, яка б не мала підписаних договорів про співпрацю з українськими регіонами. Більше того, деякі польські воєводства мають по 4-5 таких договорів.

Дуже тісний контакт відбувається на рівні прикордонних областей. З року в рік зростає інтерес польських партнерів до встановлення такої взаємодії зі східними і південними регіонами України, серед пріоритетних напрямків - Харків, Донецьк, Луганськ, Сімферополь та Одеса. На рівні місцевого самоврядування проводяться сотні спільних заходів. Вражає також співпраця на рівні шкіл та вищих навчальних закладів, на рівні сільських та релігійних громад.

Ми маємо цілий ряд цікавих технологічних проектів, як, скажімо, блискучий IT-проект у Луганській області "Агроміст", що поєднує аграрний потенціал із сучасними високими технологіями виробництва та переробки.

Ми зацікавлені у використанні польського досвіду. У свою чергу Україна, як держава з високим науково-технічним потенціалом, готова робити пропозиції Польщі до співпраці в галузі ядерної енергетики, авіаційної промисловості, будівництва атомних електростанцій тощо.

- На період проведення Євро-2012 між Україною та Польщею працював спільний прикордонно-митний контроль. Наскільки реальною є можливість продовження такої практики?

- Відповідно до існуючого Шенгенського кодексу такий спільний контроль здійснювати не можна, у тому числі з третіми країнами. Водночас, Польща разом з Україною під час Євро-2012 успішно реалізувала проект спільного прикордонного й митного контролю. Польська сторона підготувала звіт для Єврокомісії щодо цієї практики. У документі засвідчено, що швидкість перетину кордону збільшилася щонайменше вдвічі, зросла також кількість автомобілів, що перетнули кордон.

Таким чином польська сторона просуває в Єврокомісії та в Європарламенті зміни до Шенгенського кодексу, у тому числі можливість впровадження спільних митних і прикордонних пунктів контролю по всіх шенгенських кордонах.

Хочу також зазначити, що Польща для України є дуже добрим та надійним партнером у контексті нашого діалогу з ЄС щодо лібералізації візового режиму. Така лібералізація є неперервним процесом у двосторонніх відносинах. Вже здійснено необхідні кроки для скасування оплати за польські національні візи, що є серйозним сигналом. Зараз тривають переговори по скасуванню оплати за посвідчення учасника малого прикордонного руху. До речі, 11 жовтня у Львові разом з польським послом ми вручатимемо 100-тисячну картку учасника малого прикордонного руху.

Крім того, польська сторона для нас є союзником ще в одній справі. Ми всі чудово розуміємо, що 30- кілометрова зона малого прикордонного руху є для нас замалою. Тому сьогодні спільно боремося за те, щоб Єврокомісія дозволила нам розширити цю зону хоча б до 50 кілометрів.

Варто також відзначити позитивну діяльність польських візових центрів на території України. Міністерство закордонних справ Польщі тримає тверду лінію на те, щоб видавати максимально можливу кількість віз, причому довготермінових. Так, за минулий рік українці отримали понад 500 тисяч польських віз.

- Останнім часом помітну увагу громадськості в обох країнах привертає тема історичного примирення народів. Як це відбивається на Вашій роботі?

- 2013 рік ознаменується подією, яка стане певним випробуванням для обох сторін. Маю на увазі 70-річчя Волинської трагедії, яка забрала велику кількість життів українців і поляків. Це важка, конфліктна, не до кінця розкрита трагедія, що є предметом дискусій і суперечок. Тому ми повинні робити нові кроки для примирення і поєднання народів.

Ви пам'ятаєте, що такий процес почався багато років тому. Були звернення інтелектуалів, шляхом примирення йшли владики наших церков. Це був предмет розмови і порозуміння між нашими президентами. Важливим спільним кроком стало також відкриття цвинтарю в Биківні, що є дуже символічним для поляків. Наші парламенти готові шукати шляхи підписання спільної декларації з закликом до обох народів: ми маємо правдиво оцінити свою історію і шукати шляхи для взаємного поєднання і примирення.

- На адресу України лунають докори з боку ЄС і США щодо застосування "вибіркового правосуддя" по відношенню до політичних опонентів, і це точно не поліпшує наші відносини із Заходом. Чому навіть у таких умовах Польща продовжує виконувати роль "адвоката" України в ЄС?

- Понад 20 років Польська Республіка демонструє свою зацікавленість у тому, щоб Україна повернулася в сім'ю європейських народів. Цей надійний стратегічний партнер України сповідує зрозумілий принцип: вільної Польщі не може бути без вільної та стабільної України. Тож, підтримуючи наші європейські амбіції та реформи, Польща відстоює власні національні інтереси. Це правильно, так і має бути між справжніми стратегічними партнерами.

Ліна Клепач, КИЇВ. 9 жовтня 2012 року.

УКРІНФОРМ,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux