ТСН.ua
Варшава, Польща, 28 жовтня, 19:58
Посол розраховує на динамічні стосунки України з новою польською владою.
Історичні суперечності між Польщею та Україною не завадять польсько-українським відносинам, якщо ці питання будуть обговорювати, перш за все історики. У цьому переконує український посол у Польщі Андрій Дещиця в ексклюзивному інтерв'ю ТСН.
"Нам потрібно робити все, щоби ці проблемні питання між Україною і Польшею, які б могли існувати, винести за межі активного політичного діалогу і не допустити до того, щоб їх могли використати, щоб могли посварити Україну і Польщу. Тому що історія нас вчить, якщо ми між собою підтримуємо добрі відносини, то це для добра України і Польщі. Якщо ми між собою сваримося, то програє і Україна, і Польща. Ми повинні бути розумними настільки, щоб не повторювати помилок з історії і працювати над тим, щоб нас ніхто не міг посварити", – заявив дипломат.
Дещиця вважає, що історичні розбіжності знову почали виходити на перший план у Польщі в контексті співпраці з Україною, бо вони є частиною передвиборчої кампанії та програмних засад правих партій.
Посол радить не поспішати з висновками щодо можливого загострення стосунків між Україною та Польщею і дочекатися оголошення офіційної позиції нового польської влади щодо розвитку зовнішньої політики Польщі.
"Я не виключаю, що під час формування нових пріоритетів зовнішньої політики буде значне місце віддано регіональній співпраці, про що достатньо часто говорило керівництво партії "Право і справедливість"… Але також частина депутатів висловлювалася за більш активне обговорення питань історичного минулого і співпрацю польського уряду з поляками, які проживають за межами Польщі, тому частина депутатів буде підтримувати, щоб ці питання були активними на порядку денному польської зовнішньої політики.. Не треба цього боятися, а треба це обговорювати", - заявив Дещиця.
Минулої неділі в Польщі консервативна партія Ярослава Качинського "Право і справедливість" здобула перемогу на виборах у сейм. Деякі польські експерти твердять, що у програмних засадах партії зазначається, що Польща готова співпрацювати з Україною, якщо та пристане на польський погляд щодо питань Волинської різні та УПА.
Крім цього, до польського парламенту пройшла партія "Кукіз-15" на чолі з колишнім рокером Павлом Кукізом, який активно підтримував Майдан і присвятив йому пісню, але під час парламентської кампанії виказував антиукраїнські погляди. Деякі члени "Кукіз-15" походять з радикальних націоналістичних угруповань і відкрито закликають до розриву партнерства з Києвом.
Також польський євродепутат і лідер партії "Конгрес нових правих" Януш Корвін-Мікке оголосив Україну ворогом Польщі. Він вважає, що Україна і Німеччина мають територіальні претензії до Польщі.
Кореспондент ТСН Маргарита Ситник