• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
УВАГА! Роз'яснення та рекомендації щодо везення товарів воєнного/подвійного призначення в Україну
Опубліковано 07 серпня 2014 року о 11:48

Ввезення товарів воєнного/подвійного призначення в Україну

Бронежилети та засоби спеціального захисту в залежності від їх характеристик можуть бути ідентифіковані відповідними структурними підрозділами країн-членів ЄС як такі, що належать до контрольних переліків товарів військового призначення або подвійного використання.

У цьому випадку, їх міжнародні передачі, у т.ч. транзит через території країн-членів ЄС та подальший імпорт в Україну, підлягатимуть процедурам державного експортного контролю та мають погоджуватися відповідними органами державної влади.

В Україні питання здійснення зазначених вище передач регулюються відповідно до Закону України „Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” №549-IV від 20.02.2003 р., Постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 р. «Про затвердження порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення», Постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 р. № 86 «Про затвердження порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання».

Згідно з чинним законодавством України, Державна служба експортного контролю України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Контактна інформація:

Веб-сайт: www.dsecu.gov.ua

Контактний телефон: (044) 417-14-31

Факс: 462-49-70

 

Рекомендації громадянам України щодо ввезення в Україну засобів індивідуального захисту з країн-членів ЄС

Останнім часом на кордонах ЄС з Україною мають місце випадки затримання громадян України та вилучення у них товарів воєнного/подвійного призначення (засоби індивідуального захисту: каски/шоломи, бронежилети, обмундирування, ремені, інші речі військового використання), що походять з території країн – ЄС та ввозяться до України.

З метою запобігання подібним ситуаціям у майбутньому МЗС рекомендує громадянам України, які здійснюють придбання та переміщення через кордон вказаних товарів, уважно ознайомлюватися з вимогами чинного законодавства України та країн – членів ЄС, які регламентують порядок вивезення/ввезення такої категорії товарів.

З метою отримання консульсько-правової допомоги, у разі виникнення ситуацій, пов’язаних з вилученням/конфіскацією вказаної категорії товарів на європейських кордонах з Україною, слід звертатися до закордонних дипломатичних установ України, на території тих держав, де стався інцидент, за наступними номерами телефонів:

Посольство України в Республіці Польща: (00 4822) 622 47 97;

Посольство України в Румунії: (00 4021) 230 36 60;

Посольство України в Словацькій Республіці: (00 4212) 5920 2813;

Посольство України в Угорщині: (00 361) 422 41 18.

Також нагадуємо про функціонування цілодобової «гарячої лінії» МЗС України: (044) 238-16-57.

Порядок обігу виробів воєнного та поліцейського призначення в Республіці Польща регламентується Законом Республіки Польща «Про здійснення господарської діяльності щодо вироблення і обороту вибухових матеріалів, зброї, амуніції, виробів та технологій воєнного чи поліцейського призначення» від 22 червня 2011 р., а також низкою підзаконних нормативних актів, зокрема, Розпорядженням Ради Міністрів Республіки Польща «Про види зброї та амуніції, а також перелік виробів та технологій воєнного та поліцейського призначення, обіг яких здійснюється на снові отримання дозволу (концесії) від 3 грудня 2001 р.

Розпорядженням від 3 грудня 2001 р. до категорії товарів воєнного та поліцейського призначення, виробництво та обіг яких здійснюється на основі отриманих в Міністерстві внутрішніх справ Республіки Польща дозволів (концесій), зокрема віднесено:

-        броньовані пластини (виготовлені відповідно до воєнних норм та з дотримання воєнних та поліцейських стандартів, а також з урахуванням воєнного та поліцейського призначення); 

-        військові та поліцейські шоломи/каски;

-        бронежилети протиуламкові та кульовідпорні.

Відповідно до ст.3 Закону від 22 червня 2011 року обіг товарів (продаж та придбання) воєнного та поліцейського призначення, в тому числі бронежилетів, здійснюється виключно польськими суб’єктами господарювання (юридичними особами та підприємцями), які у встановленому порядку отримали відповідний дозвіл (концесію) в Міністерстві внутрішніх справ Республіки Польща.

Таким чином, закупівля бронежилетів, які відповідно до законодавства Республіки Польща мають воєнне та поліцейське призначення не може здійснюватися на території  Республіка Польща фізичними особами, в тому числі громадянами України.

Виключенням у даному випадку може  бути ситуація коли вироби воєнного та поліцейського призначення допускаються до цивільного обігу через втрату бойових характеристик  в процесі їх тривалого використання (як правило більше 10 років). 

В цивільному обігу на території Республіки Польща перебувають засоби індивідуального захисту: каски/шоломи, бронежилети, призначені для цивільного ринку, тобто не мають воєнного та поліцейського призначення, а також мають клас балістичного захисту не вищий рівня ІІІ А (згідно американських стандартів захисту). Придбання бронежилетів, зазначених класів балістичного захисту, як правило, може здійснюватися фізичними особами, в тому числі громадянами України, на території Республіки Польща в спеціалізованих магазинах без представлення будь-яких дозвільних документів.

Спеціальний порядок обігу, в тому числі вивезення, транзит, надання посередницьких послуг встановлено в Республіці Польща по відношенню до товарів подвійного призначення, які мають стратегічне значення для безпеки Польської держави та забезпечення міжнародної безпеки та миру.

До товарів подвійного призначення стратегічного характеру серед іншого віднесено засоби індивідуального захисту, зокрема, шоломи/каски, бронежилети, захисний одяг тощо. Порядок обігу зазначених товарів регламентується наступними нормативно-правовими актами Республіки Польща та ЄС:

-        Законом про закордонний обіг товарів, технологій та послуг, які мають стратегічне значення для безпеки держави, а також для підтримки міжнародного миру та безпеки від 29 листопада 2000 р.;

-        Розпорядженням Міністра економіки щодо переліку озброєнь, оборот якого вимагає отримання дозволу від 30 квітня 2013 р.; 

-        Розпорядженням Міністра економіки щодо зразків документів на отримання дозволу щодо обороту товарів стратегічного значення від 30 липня 2012 р.; 

-        Розпорядженням Ради ЄС, яким запроваджується загальноєвропейська система контролю за вивезенням, переміщенням, посередництвом та транзитом товарів подвійного призначення №428/2009 від 5 травня 2009 р. (UEL 2009.134.1).

Розпорядженням Міністра економіки від 30 квітня 2013 р. передбачається, що вивезення, переміщення поза межі ЄС з території Республіки Польща, перевезення територією Республіки Польща та транзит окремих видів засобів особистого захисту може здійснюватися виключно після отримання у встановленому порядку дозволу Міністра економіки Республіки Польща. Зазначеним Розпорядженням визначається перелік засобів особистого захисту, обіг яких вимагає отримання зазначеного дозволу, зокрема:

-        шоломи, виготовлені з дотриманням військових  норм та стандартів чи аналогічних стандартів Республіки Польща, а також спеціально запроектовані до них елементи;

-        бронежилети або захисний одяг, виготовлені з дотриманням військових  норм та стандартів чи аналогічних стандартів Республіки Польща, а також спеціально запроектовані до них елементи;

-        тверді броньовані пластини до бронежилетів, з балістичним захистом 3-го або вищого класу, а також їх відповідники, виготовлені в Республіки Польща.

Розпорядженням Міністра економіки від 30 квітня 2013 р. та розпорядженням  Ради ЄС №428/2009 від 5 травня 2009 р. встановлюється, що отримання дозволу не вимагається, якщо відповідні засоби захисту (шоломи, бронежилети, захисний одяг тощо) використовуються для індивідуального захисту та переміщуються за межі Республіки Польща фізичною особою (один комплект на особу). Розпорядженням ЄС також передбачається, що дозвіл не потрібен при обороті наступних засобів особистого захисту:    

-        бронежилетів та кульовідпорних предметів або спеціально запроектованих до них елементів, виготовлених без дотримання військових норм та стандартів або їх відповідників з подібними характеристиками;

-        кульовідпорних жилетів, запроектованих з метою фронтального захисту від осколків та вибухової хвилі, спричинених дією невійськових вибухових пристроїв.

Відповідно, враховуючи вимоги чинного законодавства Республіки Польща, безперешкодне вивезення з території Республіки Польща засобів індивідуального захисту, зокрема бронежилетів,  громадянами України може здійснюватися без представлення спеціального дозволу Міністерства економіки в кількості одного комплекту. При цьому бронежилет може мати будь-який клас балістичного захисту.

Вивезення з території Республіки Польща бронежилетів, балістичні характеристики яких не перевищують клас захисту ІІІ А можуть здійснюватись у необмеженій кількості. При цьому, з метою уникнення можливих ускладнень на кордоні необхідно представити контрольним службам Республіки Польща відповідні сертифікати про балістичні характеристики бронежилетів. Зазначені сертифікати повинні надаватися продавцем під час купівлі продажу бронежилетів.

Державні органи Республіки Польща, відповідальні за:

 • видачу дозвільних документів (концесій) на виробництво та обіг виробів воєнного та поліцейського призначення

Міністерство  внутрішніх справ Республіки Польща

Департамент дозволів і концесій

Departament Zezwoleń i Koncesji

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

e-mail: [email protected]

tel.:22 60-146-96

fax: 0 22 848-97-81.

ul. Domaniewska 36/38

02-672 Warszawa

 

 • видачу дозвільних документів (концесій) на обіг товарів подвійного призначення, які мають стратегічне значення для безпеки Польської держави та забезпечення міжнародної безпеки та миру

Міністерство економіки Республіки Польща

Департамент економічної безпеки

Відділ обігу товарів стратегічного значення

Ministerstwo Gospodarki

Departament Bezpieczeństwa Gospodarczego 

Wydział Obrotu Towarami o Znaczeniu Strategicznym

e-mail: [email protected]

tel. (22) 693 51 71

fax (22) 693 40 34

Plac Trzech Krzyży 3/5

00-507 Warszawa

 

 фото -  nbnews.com.ua 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux