• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Інтерв'ю Посла України М.Мальського для "Kropka nad I" TVN24
Опубліковано 17 березня 2014 року о 22:10

М.Олейняк: Пане Посол, сьогодні сумний день для України. Крим в російських руках. Президент В.Путін визнав його незалежність. В Криму впроваджується рубль. Все відбувається дуже швидко. 

М.Мальський: Так, події дуже сумні і ситуація розвивається теж дуже стрімко. Думаю, що все це було російською стороною дуже ретельно сплановано. Сплановано не сьогодні, і не вчора. Після проведення т.зв. «референдуму», який відбувся всупереч конституції і законодавства України, ситуація виглядає досить песимістично. Однак, ми переконані, що весь цивілізований світ не визнає його результатів. Маємо позитивні сигнали і ЄС, і США, і НАТО, і Європейського Парламенту.

М.Олейняк: Чи та частина світу, яка не підтримує того, що відбувається на сході України, зможе перемогти Президента В.Путіна?

М.Мальський: Сподіваємося, що так, оскільки сьогодні цілий світ притримується однієї позиції.

М.Олейняк: Але Китай якось не дуже.

М.Мальський: Мовчання Китаю теж може бути свідченням підтримки світової позиції.

М.Олейняк: Які цілі, на Вашу думку, переслідує В.Путін? 

М.Мальський: Це геополітична стратегія. Йдеться не лише про Крим, йдеться про всю Україну. І йдеться також про відновлення великої імперії. Крим – це лише перший крок на шляху до геополітичної експансії Росії.  

М.Олейняк: Як Президент РФ може здійснити експансію?

М.Мальський: Так само, яким діє в Криму. Шляхом провокацій, підбурення. Тактика і стратегія В.Путіна опирається на «п’яту колону», яку він розвиватиме в Україні.

М.Олейняк: В Криму знаходяться російські війська, хоча РФ вдає, що це не їх збройні сили. Але в Донецьку і Одесі російських військ нема.

М.Мальський: Ми починали говорити про план, який був підготований завчасно. Звичайно, що ціль щодо інших територій України може відрізнятися від цілей, досягнення яких РФ прагне в Криму. Але я переконаний, що і тут будуть здійснюватися провокації. 

М.Олейняк: Чи події на Майдані вплинули на плани В.Путіна, чи він і до того планував подібне? Чи став Майдан претекстом сьогоднішніх подій?

М.Мальський: Росія здійснює тиск на Україну протягом всього періоду нашої незалежності. Майдан лише пришвидшив реалізацію планів, оскільки продемонстрував, що Україна вибрала європейський шлях розвитку. Наближення України до ЄС і бажання українського суспільства наблизитися до європейських народів не входило в плани РФ і В.Путіна.

М.Олейняк: Як Ви вважаєте, чи референдум в Криму було сфальсифіковано? Адже, не може бути такого високого відсотка підтримки незалежності Криму. Водночас, там проживає чимало тих, хто підтримує приєднання до РФ. Відбуваються маніфестації…

М.Мальський: Результати однозначно сфальсифіковано. Однак, там дійсно проживають ті, хто мріє про приєднання Криму до РФ.

М.Олейняк: В Криму проживає 60% росіян. Вони хочуть приєднання до Росії.

М.Мальський: Так, вони хочуть. Однак крім росіян в Криму проживають татари і українці. Крим є частиною території України. Крим завжди мав, має і буде мати добрі відносини з Росією, а росіяни, які проживають в Криму, в жоден спосіб не є ущемленими: вільно користуються своєю мовою, утримують тісні родинні, культурні і економічні контакти з РФ. Крим відкритий для подальших відносин з східним сусідом. Тому цей нелегальний референдум не може в жоден спосіб розв’язати ані проблем нацменшин, ані культурних, ні мовних проблем. 

М.Олейняк: Як Ви оцінюєте заяву «Правого сектора» щодо знищення газопроводів у випадку російської агресії?

М.Мальський: Це надто гостра реакція. Крім того, у мене є інформація, що українські сили, і зокрема, «Правий сектор» охороняють газопроводи на території України. Адже газотранспортна система є надзвичайно важливою для економіки України.

М.Олейняк: Що буде далі? В.Путін долучить Крим до Росії, а Україна Криму не віддасть.

М.Мальський: Звичайно Україна Криму не віддасть. Крим є невід’ємною частиною України. У цій геополітичній грі В.Путін може на певний час виграти Крим, але він вже програв Україну і програв свій імідж у цілому світі.

М.Олейняк: У випадку приєднання Криму, українським військам може бути сказано, наприклад кримським прем’єром, що вони повинні залишити територію півострова. Що тоді?

М.Мальський: Українське військо не може залишити територію Української держави. Воно знаходиться в Криму і там залишиться.

М.Олейняк: Але якщо В.Путін оголосить, що Крим є частиною Росії? Чи не боїтеся Ви, що може відбутися збройний конфлікт?

М.Мальський: В.Путін – президент лише однієї країни. Він не бог. На стороні України цілий світ. Потужні гравці світу, військові блоки, ціла низка країн спостерігають за цим конфліктом і шукають можливостей його розв’язання. Адже йдеться не лише про Крим. Йдеться про загрозу руйнації цілої міжнародної системи. Жахливо небезпечною є спроба кримським конфліктом змінити кордони, встановлені після ІІ світової війни, змінити роль, функції і відповідальність країн світу, піддати сумніву силу міжнародного права. Сьогодні ми бачимо, що міжнародні договори не діють. Адже міжнародні гарантії територіальної цілісності України не діють. Якщо у 21 ст. ми не справимося з кризою в Криму, то станемо перед загрозою дуже непростих викликів у цілому світі. Україна свого часу відмовилася від ядерної зброї. Чи повірить сьогодні хто-небудь, що позбувшись ядерної зброї можна почуватися безпечно, маючи гарантії щодо своєї територіальної цілісності інших країн. Ми маємо справу сьогодні з багатьма серйозними чинниками. Попри наявність сьогодні цілої системи міжнародних договорів виявляється, що одній людині під силу це змінити.

М.Олейняк: Чи уявляєте Ви собі військові дії в Криму між українцями та росіянами?

М.Мальський: Цього не можливо уявити навіть у найстрашнішому сні. Це б було катастрофою світового масштабу. Конфлікти сьогодні вже не можуть бути локальними. Сьогодні локальні події мають глобальне значення. Війна в Криму не може бути локальною. Хотів би ще раз наголосити, йдеться про рівновагу і баланс на міжнародній арені.  

М.Олейняк: Чи шкодуєте Ви, що В.Янукович був Президентом України?

М.Мальський: Довести країну до того, що відбувається сьогодні – це фатальна і страшна річ.

М.Олейняк: У Польщі критикують Міністра Р.Сікорського за підписання 21 лютого ц.р. у Києві порозуміння. Говорять, що В.Янукович завдяки Р.Сікорському отримав поле для маневрів. Як Ви оцінюєте це порозуміння?

М.Мальський: Я вважаю, що дії Міністра Р.Сікорського були доцільними. Підписання цього документу давало надію на мирне розв’язання ситуації. За сприяння європейських міністрів відбувся перший контакт між В.Януковичем і опозицією.

М.Олейняк: Пане Посол, чи не є образою, коли під час розмови В.Путіна та Б.Обами, Президент РФ ласкаво погоджується на присутність спостерігачів ОБСЄ в Україні.

М.Мальський: Звичайно, що в певному сенсі це ображає Україну. Однак, ми сьогодні знаходимося у такій непростій, драматичній ситуації, що намагаємося використати всі можливі засоби для пошуку шляху мирного виходу з цієї ситуації. Для нас присутність такої місії є дуже важливою, оскільки ми хочемо, щоб весь світ побачив, що відбувається в Криму: агресію, присутність російських військ, поведінку людей. Це все хтось повинен донести до світу, сказати правду. Бо те, що показують російські канали є пропагандою і справжньою інформаційною війною.  

М.Олейняк: Чи санкції ЄС і США щодо окремих російських та українських чиновників вплинуть на пропутіновських політиків?  

М.Мальський: Кожна санкція до певної міри має вплив на політика. Але у даній ситуації важливим є також комплексне використання санкцій. Важливо, щоб США, ЄС, інші інституції діяли спільно. Тоді фінансові, політичні, дипломатичні, візові та інші санкції будуть дієвими. Я поділяю позицію польських і європейських політиків, що використання санкцій повинно бути цільовим. Однак, у час кризи, ми повинні також пам’ятати про те, щоб залишити привідкритими двері, залишаючи стороні конфлікту шанс виходу з ситуації. Якщо зачинемо двері, то залишиться лише використання танків, сила і, на жаль, війна.

М.Олейняк: Світ подивований ідеальною грою В.Путіна. Розвиток подій є реалізацією плану стратега.

М.Мальський: Цей план було підготовано кілька років тому. З різних джерел була інформація, що подібний сценарій може бути реалізовано. Сьогодні ми є свідками реалізації на території Криму і Східної України плану, підготованого експертами, спецслужбами і політиками.

М.Олейняк: Як Ви сприймаєте те, що братній народ – росіяни радіють незалежності Криму, а 70% населення підтримує Президента В.Путіна?

М.Мальський: Ми переконані, що російський народ не підтримує кризу. Це політична гра, винуватцями якої є російські політики. Російський народ протягом віків жив у тісному зв’язку з українцями, маючи глибокі родинні, культурні, мовні зв’язки. Не народ винен в тому, що сьогодні відбувається. Підтримка російським народом Президента В.Путіна є такою ж як і референдум в Криму. Ніхто не знає кількості росіян, які підтримують Путіна. На мою думку, кожна нормальна людина в Росії - не підтримує.

М.Олейняк: Дякую, пане Посол.

М.Мальський: Дякую.

TVN 24,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux