Ведучий: Ситуація в Україні є дуже небезпечною. Чого очікує Україна?
М.Мальський: В умовах агресії РФ на Крим і східні регіони України очікуємо від цілого світа рішучої підтримки.
Ведучий: Ця підтримка повинна бути політичною чи вже військовою?
М.Мальський: Сьогодні ми знаходимося на такому етапі кризи, коли дієвими можуть бути дипломатичні механізми та політична підтримка.
Ведучий: Тобто, Україна очікує рішучого тиску на Росію. Йдеться про політичні та економічні санкції?
М.Мальський: Цілісність території України та безпеку її громадянам гарантує Будапештський меморандум, який підписали потужні світові гравці. Очікуємо від них виконання своїх зобов’язань.
Ведучий: Так, але вони сьогодні безпорадні щодо дії РФ. Можуть діяти політичними методами і намагаються це робити, однак що буде, якщо гарантії гарантів не допоможуть?
М.Мальський: Сподіваємося, що наш сусід Росія теж виконуватиме Договір про дружбу і співробітництво. РФ завжди була стратегічним партнером України. Вона теж несе відповідальність за територіальну цілісність України та безпеку у цьому регіоні світу.
Ведучий: Чи відчуваєте Ви, що Україна сьогодні стоїть перед загрозою війни?
М.Мальський: Сподіваюсь, що ескалація напруженості не дійде до найстрашнішого – до війни. Вірю, що міжнародній громадськості не забракне інструментів здійснення впливу на Росію з метою недопущення найгіршого не лише для України, але й для Європи і цілого світу, сценарію розвитку подій.
Ведучий: Чи повинна міжнародна громадськість бути готовою вислати в Крим військові сили, або хоча б миротворчий контингент ООН?
М.Мальський: Світ повинен бути морально готовим до необхідності стримати цей конфлікт, оскільки він є загрозою для цілого світу.
Ведучий: А Україна готова до залучення збройних сил у боротьбі за Крим?
М.Мальський: Україна готова захищати свою незалежність, територіальну цілісність. І армія, і народ готові до боротьби за свою країну.
Ведучий: Але світ, як на мене, досить спокійно реагує на російські провокації…
М.Мальський: Реакція залежатиме від розвитку ситуації. Сподіваюся, що спільно з міжнародними інституціями, спільно з цілим світом, з нашими сусідами і партнерами нам вдасться не допустити до кривавого розвитку подій.
Ведучий: Росія діє методом доконаних фактів. Не боїтеся, що невдовзі виявиться, що РФ анексувала Крим без жодного пострілу?
М.Мальський: Крим – це невід’ємна частина України. Думаю, що люди, які живуть в Криму пов’язують своє майбутнє з державою Україна. Ще раз хотів би наголосити, що сьогодні існує достатня кількість механізмів для недопущення, як Ви зазначили, доконаного факту.
Ведучий: Чи втратить Україна Крим без допомоги світу?
М.Мальський: Переконаний, що цього не відбудеться.
Ведучий: У разі військового протистояння, українська армія є реальною силою, здатною протистояти Росії?
М.Мальський: Українська армія виконуватиме свій обов’язок. У боротьбі перемагає не лише той, хто має краще озброєння, але й той, в кого є сила духу і розуміння, що він бореться за незалежність своєї країни.
Ведучий: Росія грає сьогодні за Крим, чи йдеться про щось більше?
М.Мальський: Гра за Крим є одним з елементів гри Росії за геополітичну позицію. РФ завжди вважала і вважає, що Україна – це сфера її геополітичних інтересів.
Ведучий: Тобто йдеться про спробу утримання України у сфері свого геополітичного впливу?
М.Мальський: Так. Йдеться про те, щоб Україна знаходилась у сфері нестабільності і небезпеки, щоб залишалась між РФ та ЄС.
Ведучий: Як Ви вважаєте, чи В.Путін зацікавлений у поверненні В.Януковича на політичну сцену України, або поділі України на дві частини?
М.Мальський: Це не можливо. Український народ вже дав свою оцінку екс-президентові В.Януковичу. Іншої оцінки він ніколи вже в Україні не отримає.
Ведучий: Кінець Януковича в Україні…
М.Мальський: Так.
Ведучий: Чого Ви очікуєте від Польщі. РП бере на себе повноваження речника України. Чи приймає Україна таку роль Польщі?
М.Мальський: Очікуємо від Польщі продовження діяльності, яку вона здійснює щодо України протягом останніх років. РП завжди була нашим адвокатом і лобістом в різних міжнародних інституціях, а головне – в ЄС. Сподіваємося, що прагнення України як держави, прагнення українського народу будуть на порядку денному міжнародних інституцій. Сподіваємося, що за допомогою Польщі нам вдасться якнайшвидше підписати Угоду про асоціацію з ЄС, що стане ще одним кроком до безпеки у європейському регіоні.
Ведучий: Чи примирилася б Україна з втратою Криму взамін на наближення до ЄС і НАТО?
М.Мальський: Ми шукаємо сьогодні всі можливості для мирного розв’язання конфлікту. Йдемо мирним шляхом і не реагуємо на провокації. Країна не може торгувати своїми територіями. Крим – це частина України. І я переконаний, що населення Криму теж ідентифікує себе як частина українського народу.
Ведучий: Все закінчиться війною, чи миром?
М.Мальський: Це повинно завершитися миром.
Ведучий: Дякую.
М.Мальський: Дякую.