• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Інтерв'ю Посла України М.Мальського для програми "Dzis wieczorem" TVP Info
Опубліковано 23 лютого 2014 року о 21:38

ВІДЕО

Пане Посол, чи Ви вже були у лікарні, чи бачилися з потерпілими?

М.З.Мальський: Вчора у лікарні був наш консул, який один з перших надав усю необхідну консульсько-правову допомогу. У свою чергу, на завтра запланований мій візит до лікарні, з метою проведення зустрічі з людьми та, у разі необхідності надання будь-якої допомоги.

А Ви не хотіли поїхати швидше?

 М.З.Мальський: Попередньо планував це зробити сьогодні. Однак, упродовж цілого дня брав участь у заходах, які відбулися у Варшаві у звязку з подіями в Україні. Тому, я б хотів в першу чергу,  висловити вдячність усім полякам, українцям в Польщі, за те, що сьогодні, у день нашої національної жалоби, віддають честь українським героям, які загинули на Майдані у боротьбі за майбутнє нашої країни, за демократичні цінності, за свободу. Результатом цієї боротьби є те, що сьогодні ми маємо нову державу з новим напрямком розвитку.

Говорячи про заходи, Ви також маєте на увазі сьогоднішній мітинг біля Посольства України в РП?

М.З.Мальський: Так, і цей мітинг і богослужіння, які проходили сьогодні у польському костелі та  українській  греко-католицькій церкві у Варшаві.

Якщо говорити про цей мітинг, то більша частина мітингувальників не до кінця приймає Вас, висловлюючи вимогу щодо Вашої відставки. І переважно це українці, що проживають в Польщі.

М.З.Мальський: Так, я мав сьогодні довгу розмову і перед Посольством і з представниками українців в Польщі у приміщенні Посольства. Звичайно, ми сьогодні переживаємо часи гострих дискусій та оцінок. Однак, я зазначив, що моє сумління як Посла є абсолютно чистим, так як і Посольства в цілому. Питання стосувалося, в першу чергу, реакції Посольства на події, які відбувалися на Майдані. У цьому контексті я відповів, що ще на самому початку розвитку Євромайдану, 30 листопада 2013 р., одразу ж після Вільнюського саміту, я задекларував свою гостру особисту позицію та позицію Посольства.

Для багатьох у Польщі Ви стали героєм, оскільки Ваша позиція йшла в розріз позиції тодішньої влади, тобто Вашого безпосереднього керівництва.

М.З.Мальський: Впродовж цього часу я використовував кожну можливість, кожен доступ до ЗМІ, щоб донести до міжнародної спільноти нашу позицію.

В чому ж причина такого гострого бажання Вашої відставки.

М.З.Мальський:  Зараз ми спостерігаємо процес переосмислення ситуації в Україні. У різний спосіб оцінюють сьогодні ті чи інші дії і лідерів опозиції, і лідерів інших партій, лідерів різних громадських груп. Сьогодні я намагався роз’яснити дуже конкретно та твердо, що ми від самого початку були на стороні інтересів нашого народу. І тому я ще раз хочу наголосити, що і Посол, і Посольство робили все, що можна було зробити. І я не маю на увазі лише той період підготовки до підписання Угоди про асоціацію з ЄС, але й той період повстання українського народу. Треба відзначити, що цей високий рівень українсько-польських контактів, діалогу, польської підтримки, яку ми бачимо сьогодні - є в значній мірі працею Посольства. 

Пане Посол, що на Вашу думку буде завтра, через тиждень, місяць. Як Ви бачите подальший розвиток подій в Україні?

М.З.Мальський:   Важко сказати. Я не пророк. Дивлячись сьогодні на події в Україні, хочу підкреслити, що ситуація є дуже заплутаною, складною та непередбачуваною. Вважаю, що сьогодні найголовнішим є те, що в суботу Верховна Рада України повернулася до роботи. І відразу ж після відновлення роботи ВРУ, я звернувся до всіх послів України у світі з проханням негайно та оперативно виконувати розпорядження і рішення ВРУ, оскільки вважаю, що сьогодні, власне, ВРУ є офіційним представником влади в Україні.

Багато хто у Польщі схиляється до думки, що події, які відбулися в останні дні – це міцний удар для Росії і В.Путін не стоятиме осторонь, а робитиме все можливе, щоб перешкодити процесу врегулювання внутрішньополітичної ситуації в Україні. 

М.З.Мальський: Звичайно, ми побоюємося втручань у внутрішньополітичні процеси України з боку Росії. З іншої сторони, ми розуміємо, що сьогодні українські події в центрі уваги цілого світу.  І ЄС, і США, і Росія дивляться на Україну, як на дуже важливий геополітичний пункт. Для мене особисто це служить гарантією нашої внутрішньої безпеки. Цілий світ сьогодні дивиться в якому напрямку піде Україна. Чи будуть рішення нового Уряду, який я сподіваюсь вже завтра буде призначений. І також сподіваюсь, що ці рішення нової влади, нового Уряду будуть мудрими  та виваженими, спрямованими на користь українського народу.

Зараз ключовим елементом є українська економіка, на що сьогодні звернув увагу польський Президент. Якщо економіка не дасть українцям відчути, що варто було боротися за демократію, то вони відмовляться від цієї демократії. Це означає, що зараз основним є швидке підняття економіки країни.

 М.З.Мальський:  Це завдання номер один. Економіка України в катастрофічному стані.

 Чи Ви очікуєте якоїсь допомоги з боку ЄС і США.

М.З.Мальський:   Так, ми сподіваємося і завжди про це говорили. Очікуємо, що допомога, в першу чергу, фінансова, з боку ЄС, США, МВФ буде надана Україні. Але, з іншої сторони, очікуємо, що ця допомога повинна дати можливість змінити економічну систему в цілому, що ця допомога повинна прийти в Україну в умовах відсутності такого високого рівня корупції, як це було до цього часу.

Чи Ви вірите, що олігархів можна розбити так, що такої корупції більше ніколи не буде.

М.З.Мальський: До влади прийдуть нові люди, нове покоління, нові лідери, яких народив Майдан. З іншого боку, вважаю, що наші західні партнери повинні не тільки оцінювати рівень корупції в Україні, але й допомогти впровадити такі механізми суспільних та державних дій, які мінімізуватимуть цей ефект. 

Проф. З.Бжези́нський, радник колишнього Президента США Д.Картера, у контексті українського питання зазначив, що найкращим варіантом сьогодні є щось подібне до «фінського варіанту» для України, варіант, який задовольнив би і Росію, і Україну, і ЄС. Чи Ви вважаєте це доброю ідеєю?

М.З.Мальський: Доброю ідеєю я вважаю ідею, яка є корисною для України.  Сьогодні Україна потребує спокою та підтримки у розвитку. Такий сценарій є дуже добрим. Також розраховуємо, що для всіх сторін українська справа буде зрозумілою, що світ зрозуміє, що Україна будує свою державу, що після тих 23 років незалежності ми стаємо новою державою. Також маю надію, що Європа, до якої ми так прагнули, прямували, довго працювали, побачила де справді живе європейський дух. Я вже сьогодні говорив, що за моєї пам’яті немає жодної столиці Європи, де б люди гинули за європейську ідею, що сталося в Україні. Впродовж багатьох років ми стукали у двері Європи, хотіли там бути, але конкретної відповіді так і не отримали. В результаті ми заплатили надто високу ціну, ціну сотні молодих українців, за те, щоб Європа почула, що Україна є європейською країною.

Чи вірите Ви в момент, коли Україна дійсно стане членом ЄС?

М.З.Мальський:  Я в це вірю. Це було основною метою моєї діяльності, як Посла України в РП впродовж останніх 3 років. Ми робили все можливе, українські дипломати по всьому світу робили все для того, щоб Угода була підписана. До останньої хвилини ми вірили, що так воно і буде. Власне, відмова від підписання цієї Угоди вивела мільйони українців на вулицю. І я вважаю, що таке сильне бажання жити в нормальних європейських умовах повинно привести Україну до ЄС.

 

TVP Info,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux