• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Цикл "Консульські консультації" : Інформація як засіб захисту
Опубліковано 29 травня 2013 року о 12:58

Жертви торгівлі людьми - це люди, котрі не знають своїх прав. Тому перед виїздом за кордон ретельно до нього підготуйтеся і зберіть якомога більше інформації про реалії життя в країні, куди збираєтесь - радять наші експерти.

Новий цикл передач, які з’являтимуться в останній понеділок місяця в рамках рубрики «Ми - суспільство», це - фактично відповіді на запитання наших слухачів про легальне перебування і легальне працевлаштування у Польщі. Кожна передача буде присвячена одному з аспектів – сезонна праця, нюанси трудових договорів, які підписуємо з польським роботодавцем, або ж різновиди дозволів на перебування у Польщі. Щоразу в нашій студії будуть гості – польський та український. Запросимо представника української дипломатичної установи, і польської недержавної організації, чи державної установи...

Починаємо темою складною – це торгівля людьми, жертвами якої у Польщі нерідко стають українці. Говорить консул Сергій Дириза з Консульського відділу Посольства України у Польщіhttp://poland.mfa.gov.ua/ua.

- Маємо статистичні дані починаючи з 2009 року. Щорічно правоохоронними органами Польщі ідентифіковано постраждалих від торгівлі людьми – від 300 до 600 осіб. Щороку, від 2009 року. Третина з них – це громадяни України. Тобто щодня одна-дві людини стають у Польщі жертвами торгівлі людьми. Це офіційні дані, я вже не згадую про тих людей, котрі залишаються неідентифікованими. Отже, за офіційними даними, навіть 200 громадян України стають жертвами торгівлі людьми. Якщо до 2009 року 70% жертв торгівлі людьми це були жертви сексуальної експлуатації, то після 2009 року таких жертв - 50%. Тобто, мова йде про жінок.

Жінки належать до найбільш вразливих категорій іноземців – погоджується Ірена Давід-Ольчик, голова Фонду «La Strada» - недержавної організації, яка займається допомогою жертвам торгівлі людьми, http://www.strada.org.pl/.

- У Європі жінок найчастіше використовують в секс-бізнесі. Натомість значна кількість жертв торгівлі людьми серед жінок – це наслідок того, що жінки працюють домогосподарками, доглядальницями... але не тільки. Жінки дедалі частіше працюють в різних галузях виробництва. Ось недавно ми мали ситуацію використання жінок з України, які працювали на птахофермі. Останнім часом зростає число випадків примусової праці. 
Від 1999 року наш фонд має телефон довіри російською мовою. І спочатку справді, переважна більшість зголошень була від жінок, яких використовували у секс-бізнесі. Натомість останнім часом росте число випадків, коли жертвами примусової праці чи жертвами торгівлі людьми стають чоловіки, що працюють у будівельній галузі.


Але незалежно від галузі, в якій працюють українці, найчастіше «у пастку» нечесних роботодавців потрапляють люди у скрутній ситуації... Каже Ірена Давід-Ольчик:

- Я думаю, це люди, котрі відчайдушно шукають роботу. Ось приклад. Приїхала до Польщі жінка з-під Одеси. Працювала місяць, але посередник праці її обманув. Вона опинилася в такій ситуації, що готова виконувати будь-яку працю, щоб тільки не повертатися до дому без грошей і з боргами. Уразливими є теж люди незорієнтовані. Бо коли людина має доступ до інтернету, має телефон, то може шукати інформацію....

Консул Сергій Дириза:

- Незнання мови, незнання законодавства, незнання до кого звернутися — ось ці три компоненти, які чинять людину уразливою, якщо вона потрапить у скрутну ситуацію. Тому до виїзду за кордон слід ретельно підготуватися: слід зібрати усі необхідні документи, зробити копії цих документів. Наприклад, запрошення — перевірте, від кого Ви маєте запрошення, чи фірма, яка його виставила, насправді існує. На жаль, досить поширеною є така практика, що люди купують запрошення через інтернет. І дуже часто, на жаль трапляються такі ситуації, що громадянин України вважає — він купив оригінальне запрошення, а виявляється, що воно фіктивне і вказаної у ньому фірми не існує. Виходить так, що людину обманюють ще до виїзду за кордон, і вона ще перебуваючи в Україні, стає уразливою. Фіктивне запрошення призведе до анулювання візи. Анулювання візи означає нелегальне перебування. Нелегальне перебування, як правило, закінчується депортацією.

 

Тому, як вже наголосив консул Сергій Дириза, до виїзду за кордон слід ретельно підготуватися... Ірена Давід-Ольчик додає:

- Під час кожного виїзду за кордон мусимо мати із собою телефон, а також контакти до консульства нашої країни і неурядових організацій, до яких можемо звернутися. Обов’язково носіть із собою копію закордонного паспорту – це дуже важливо в ситуаціях, коли його вкрадуть або Ви загубите паспорт. Звичайно, краще легально працевлаштуватися, але якщо вже хтось вирішує працювати нелегально, то варто пильнувати, щоб роботодавець нам платив щотижня (в разі чого пропаде наша тижнева, а не тримісячна зарплата). Пам’ятайте – ніколи не підписуйте чистого аркушу паперу, а розмови з роботодавцем повинні відбуватися при свідках.

Якщо вже іноземець потрапить у пастку, якщо стане жертвою нечесного роботодавця – треба йти в суд і відстоювати свої права. А якщо не в суд, то принаймні шукати допомоги у дипломатичних установах чи неурядових організаціях... Тим часом, Ірена Давід-Олчик звертає увагу, що...

- Маємо досить цікаву проблему з українцями, котрих у Польщі роботодавці чи посередники використали. Вони, якщо стають жертвами насилля, не йдуть із проблемою до правоохоронних органів, неурядових організацій чи інших установ. Вони повертаються до дому. Зі збитками і фінансовими, і моральними... А людину, яка їх обманула і використала, залишають безкарною. На жаль, особа, яка уникнула покарання, буде продовжувати обманювати, використовувати, і кривдити інших іноземців.

 

На яку допомогу може розраховувати українець, що потрапив у нерівний двобій з нечесним роботодавцем? Консул Сергій Дириза:

- Завдяки тому, що прийнято нове законодавство, яке відкриває нові можливості для консульських дипломатичних установ за кордоном, можемо говорити про нову, якісну форму співпраці. А це передбачає надання комплексної допомоги особі, яка потрапила у скрутну ситуацію і стала жертвою торгівлі людьми. Консульство готове надавати комплексну допомогу: це і документування, повернення в Україну, контакт з польськими правоохоронними органами або неурядовими організаціями, які можуть допомогти. А після приїзду в Україну, ми допомагаємо налагодити контакт з органами соціальної опіки, які нададуть допомогу.

Якщо українець перебуває у Польщі нелегально? Що тоді?

- Сам статус нелегального перебування за кордоном — це один з аспектів найбільшої уразливості. Якщо людина перебуває за кордоном нелегально, вона фактично обмежена у своїх правах, і підлягає під відповідальність. Порушення законодавства не звільняє від відповідальності. Хочу наголосити громадянам України, що консульська установа теж не звільнює від відповідальності. Вона може допомогти в документуванні, поверненні в Україну. Але не може звільнити від відповідальності. Ця відповідальність, як правило — депортація і заборона в'їзду.

 


Наступна передача – вже наприкінці червня, в останній понеділок місяця. Пишіть, яку тему хочете почути.

Запрошую послухати звуковий файл

Яна Стемпнєвич

Українська служба Польського радіо, Сергій Дириза, Яна Стемпневич, Ірена Давід-Ольчик

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux