• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Інтерв’ю Посла України в РП М.Мальського для економічного видання «Eurogospodarka»
Опубліковано 24 квітня 2013 року о 12:29

Складовою частиною Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, шанс підписати яку Україна матиме у листопаді цього року під час Вільнюського саміту «Східного партнерства», є Договір про створення всеохоплюючої та поглибленої зони вільної торгівлі з ЄС. Що очікує Україна від вступу в ЗВТ?

Я переконаний, що протягом цього року Україні вдасться виправдати очікування ЄС, впровадити необхідні зміни і реформи та фіналізувати наші зусилля щодо Угоди про асоціацію. Відповідно до законодавства ЄС, положення угод з третіми країнами в торговельно-економічній сфері перебувають у компетенції інституцій ЄС і тому можуть тимчасово застосовуватися вже після підписання таких угод, не чекаючи на їхню ратифікацію державами-членами ЄС. Тому ми ініціюємо тимчасове застосування положення про ЗВТ до набуття чинності Угоди про асоціацію, і що радує, чуємо у відповідь чіткі позитивні сигнали наших європейських партнерів.

Україна – це великий ринок, на якому існує чимало незаповнених ніш. Європейські інвестори це добре розуміють і лише очікують поштовху для започаткування чи розширення своєї діяльності в Україні. Переконаний, що запровадження режиму вільної торгівлі з ЄС буде вигідним і для нашої країни і для іноземних інвесторів.

Ми сподіваємося, що в наслідок вступу до ЗВТ Україні вдасться наростити обсяги експорту товарів та послуг. Очікуваний додатковий приріст за рахунок лібералізації умов торгівлі становитиме 2-3 %. У цьому контексті робимо ставку на ріст експорту продукції сільського господарства, харчової, текстильної та шкіряної промисловості, металургії та оброблення металу, хімічного виробництва, послуг транспорту і послуг юридичним особам. ЗВТ дозволить значною мірою спростити доступ вітчизняних експортерів до ринку ЄС, який на даний час складає майже третину експортного кошика України. Збільшення експорту дозволить забезпечити державі економічне зростання –  0,7-0,9 % приросту реального ВВП відносно базового рівня.

За прогнозами українських експертів, після вступу до ЗВТ, імпорт товарів та послуг з ЄС зросте на 0,8-1,5 %. Очікується найбільше зростання імпорту продукції хімічної промисловості та машинобудування; помітне зростання – продукції харчової промисловості та сільського господарства, виробництва неметалевих мінеральних виробів, текстильної та шкіряної промисловості, інших видів виробництва, послуг транспорту та фінансового посередництва.

Ми також розраховуємо, що спрощення доступу до інвестиційних ресурсів ЄС дозволить Україні збільшити кількість зайнятих економічною діяльністю на 130-190 тис. осіб, створити нові робочі місця.

Співробітництво з ЄС в рамках ЗВТ матиме вплив на підвищення міграції на ринках праці, що в певній мірі сприятиме підвищенню кваліфікації робочої сили та піднесенню продуктивності праці у виробництвах вітчизняних суб'єктів господарювання. Впровадження європейських стандартів сприятиме конкурентоспроможності вітчизняної продукції, в тому числі на ринках третіх країн. А посилення конкуренції на внутрішньому ринку, яка створюватиме умови для збільшення та розширення пропозиції, сприятиме уповільненню інфляційних процесів та стимулюватиме модернізацію вітчизняних виробництв, які реалізують продукцію внутрішнім споживачам. Від ЗВТ ми також очікуємо покращення доступу до якісної імпортної техніки, насіння, засобів захисту рослин, а також розширення номенклатури товарів та послуг на внутрішньому ринку.

Однак вступ до ЗВТ несе також і певні ризики для України…

У короткостроковій перспективі передбачаються негативні явища. Тут можемо говорити про загрозу зниження обсягів двосторонньої торгівлі через погіршення структури експорту у зв'язку із переорієнтацією вітчизняних експортерів з експорту готової продукції на експорт сировини та напівфабрикатів. Прогнозується також певний дефіцит вітчизняних товарів на внутрішньому ринку у зв'язку з експортною переорієнтацією виробників. Існує загроза витіснення національного виробника з деяких секторів внутрішнього ринку. Однак, за експертними оцінками ці ризики матимуть місце переважно у короткостроковому періоді, в середньо- та довгостроковій перспективі, я переконаний, наслідки будуть позитивними.

Eurogospodarka,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux