To jest nasza wspólna wojna: każdego dnia i co godzinę robimy wszystko, aby przybliżyć się do Zwycięstwa.
Dzisiaj mija miesiąc od kiedy Ukraina broni wschodniej granicy Europy kosztem życia własnych obywateli. Teraz nasze państwo, właśnie w tych sekundach, w XXI wieku, płaci najwyższą możliwą cenę za niepodległość, za prawo do bycia sobą, a nie kolonią agresora.
„Co jeszcze powinien zrobić agresor, ilu Ukraińców powinno zginąć w tej wojnie, którą podstępnie i nieuczciwie, w najlepszych tradycjach faszyzmu, Rosja rozpoczęła przeciwko pokojowemu państwu? Ile krwi jeszcze się przeleje, zanim nas wesprą i zamkną niebo nad Ukrainą lub dostarczą samoloty, które mogą ochronić każdego mieszkańca Ukrainy i całej Europy?” – mówi Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
„To jest nasza wspólna wojna! Okupacyjne intencje Rosji nie mają granic. Dziś ich rakiety spadają na nasze domy, jutro mogą dotrzeć do Waszych. Jeśli nie powstrzymamy je teraz!”
Dzisiaj Polska jest jednym z liderów wśród państw, które aktywnie pomagają Ukrainie w walce z agresywnym i podstępnym wrogiem oraz skutkami inwazji rosyjskich okupantów. W ciągu tego miesiąca Polska udzieliła Ukrainie pomocy humanitarnej na łączną kwotę ponad 158 mln zł.
Przy wsparciu Ambasady oraz Konsulatów Ukrainy w Polsce zebrano i wysłano do Ukrainy 242 ciężarówek oraz 176 autokarów pomocy humanitarnej z lekarstwami, sprzętem medycznym, prowiantem, jedzeniem dla niemowląt, kocami termicznymi, ubraniami, generatorami prądu itp.
Ukraińscy dyplomaci w Polsce pomagają w koordynacji i logistyce wysyłania pomocy humanitarnej do Ukrainy z 38 krajów. Ładunek został dostarczony przez 309 lotów, 23 pociągów, 46 ciężarówek.
Ponadto, przy współpracy Ambasady wraz ze stroną polską oraz ukraińską „Ukrzaliznytsia”, w ciągu dwóch tygodni wysłano do Ukrainy 208 wagonów, 132 kontenerów oraz 38 platform pomocy humanitarnej. A także 46 karetek, 6 wozów strażackich, 2 polowe szpitale wojskowe. „Wysyłamy leki, opatrunki, sprzęt medyczny, łóżka, chemię gospodarczą, namioty, śpiwory… Wszystko, co może pomóc Ukraińcom w walce z rosyjską inwazją!” - zauważył Andrij Deszczycia.
Podczas briefingu Ambasador Ukrainy jeszcze raz podkreślił ważność kroków podjętych przez Polskę na rzecz Ukrainy, w tym: Poparcie członkostwa Ukrainy w UE, apel Polski do Stanów Zjednoczonych o wykluczenie Rosji z G20 oraz inne kroki legislacyjne polskiego rządu.
Ponadto, jest dla nas bardzo ważnym wsparcie polskiego biznesu – większość przedsiębiorców przestała współpracować z rosyjskimi spółkami. Polskie sieci handlowe wycofują towary pochodzenia rosyjskiego oraz białoruskiego.
Należy zauważyć, że przez cały ten czas Ambasada Ukrainy aktywnie działa w polu informacyjnym. „Każdego dnia informujemy polskie społeczeństwo o wydarzeniach w Ukrainie. Skutkiem tego jest bardzo silne poparcie Polski, w tym zerwanie umów z Rosją w zakresie edukacji i nauki. Wyższe uczelnie RP zerwali współpracę z rosyjskimi i białoruskimi uczelniami – powiedział Ambasador Ukrainy w Polsce.
W ciągu tego miesiąca ukraińska społeczność w Polsce prowadziła intensywną działalność wolontariacką. Ciągle odbywają się akcje poparcia, antywojenne protesty w polskich miastach, gromadzące tysiące ludzi.
„Robimy i będziemy robić wszystko by przybliżyć nasze Zwycięstwo” – powiedział Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce „Razem – Ukraińcy, Polacy oraz cały cywilizowany świat wygramy tę straszną wojnę! Chwała Ukrainie!"