Посольство України в Республіці Польща

Київ 19:50

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Польщею

Стан та перспективи культурно-гуманітарного співробітництва

Українсько-польське співробітництво у галузі культури, освіти та гуманітарної взаємодії регламентується існуючою договірно-правовою базою відносин і в цілому створює можливості для здійснення і розвитку ефективної співпраці у цій сфері.

Основними документами, які регламентують співробітництво у цій галузі, є:

  • Угода між Урядом України і Урядом Республіки Польща про співробітництво в галузі культури, науки і освіти (підписана 20 травня 1997 р.);
  • Угода про співробітництво в галузі освіти між Міністерством освіти і науки України та Міністерством національної освіти Республіки Польща (підписана 19 січня 2015 р.);
  • Угода про співробітництво у галузі охорони та повернення втрачених і незаконно переміщених під час Другої світової війни культурних цінностей (підписана 25 травня 1997 р.);
  • Угода про співробітництво між Державним комітетом архівів України і Генеральною Дирекцією державних архівів Республіки Польща в галузі архівної справи (підписана 17 жовтня 2008 р.).

  У своїй щоденній роботі ми налаштовані на поширення в Польщі сучасних моделей української культури, нових технологій у сучасному мистецтві, показ експериментальних творчих форм як вартісних, високоякісних, характерних українських течій в загальноєвропейському контексті.

Одним з елементів українсько-польського співробітництва в галузі культури є використання польського досвіду у реформуванні менеджменту культурної галузі України, підтримки Польщею інтеграції українського культурно-мистецького середовища у загальноєвропейський культурний простір та поширення здобутків української культури.

З цією метою за активної підтримки Культурно-інформаційного центру при Посольстві України в РП організовуються фестивалі українського мистецтва у Польщі, виставки, обміни художніми колективами, покази фільмів, гастролі театрів, проводяться майстер-класи.

З початку 2015 р. у Варшаві розгорнуто виставки двох відомих сучасних українських художників – Івана Марчука та Матвія Вайсберга.

У тісній співпраці з осередками української меншини Польщі, польськими неурядовими організаціями та державними інституціями щорічно відбувається  ряд цікавих заходів, спрямованих на  популяризацію української культури, звичаїв і традицій.

Серед них - фестиваль української культури у Сопоті, організатором якого є Об’єднання українців Польщі. Фестиваль «Українська весна» багато років проводиться за сприяння Почесного консула України у Познані. Щоліта проходять два лемківські фестивалі «Лемківська ватра» у Ждині та «Битівська ватра» у Битові. Союз українців Підляшшя запрошує гостей на «Купальську ніч» та фестиваль культури «Підляська осінь». 

Національний центр культури Польщі з 2011 року запрошує українських митців на фестиваль «Схід культури», в останні роки концерти якого спрямовані на підтримку України. Фестиваль розпочинається у Жешуві, а потім переїжджає до Любліна і Білостока (червень-липень). Неурядова організація «Most/Brücke» на польсько-німецькому кордоні у Слубицях проводить фестиваль культури Польщі, Німеччини та України, популяризуючи найновітніші мистецькі течії. 

Великою популярністю та зацікавленістю поляків користуються «Дні України», які проводяться як на регіональному рівні, так і серед студентської та шкільної молоді в різних містах і містечках та навчальних закладах Польщі. Під час цих заходів громадяни Польщі мають змогу ознайомитися з українськими традиціями, виступами українських творчих колективів, спробувати страви української кухні.  

Пріоритетом співпраці в галузі освіти та науки між Україною та Республікою Польща є забезпечення освітніх потреб українців у Польщі, а також  розширення можливостей міжлюдських контактів. Надзвичайно великого значення останнім часом надається  розширенню обмінів учнів шкіл, студентів, науковців. Активно співпрацюють між собою академічні установи та університети двох країн, виконуючи  важливі наукові дослідження, які у майбутньому втілюються у життя. 

Експерти двох країн опрацьовують проект угоди про створення Українсько-польської Ради обміну молоддю.

Результатом конструктивної двосторонньої співпраці у галузі освіти стало укладення двосторонньої Міжурядової угоди (25 листопада 2009 р.) про навчання громадян України в Європейському колегіумі в Натоліні (м.Варшава), а також доповнення до неї від 17 грудня 2014 р. Документ, зокрема,  передбачає щорічно фінансування польською стороною стипендій на підготовку українських фахівців з питань європейської інтеграції. Важливим культурно-освітнім заходом, який щорічно проводиться в рамках семестрального курсу в Європейському колегіумі, є День України.

Протягом 2014/2015 навчального року 381 студент та понад 50 аспірантів з України (переважно із зони АТО та тимчасово окупованого Криму) навчатимуться в університетах Польщі за рахунок Польської держави.  Загалом, в університетах і академіях Республіки Польща навчається майже 15 000 молодих українців. 

Відповідно до Міжвідомчої угоди про співробітництво в галузі освіти, підписаної 19 січня 2015 р., відбуватиметься обмін вчителями польської та української мови, вихователями дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів з України та Польщі.

Для піднесення якості викладання рідної мови для національних меншин в наших державах передбачено створити Комісію для задоволення освітніх потреб української меншини в Польщі та польської – в Україні.  Також планується відновлення роботи у рамках спільної Українсько-польської комісії експертів з питань удосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії обох країн.

На території Республіки Польща діє п’ять комплексів шкіл з вивченням окремих предметів українською мовою та понад 140 пунктів навчання української мови. З 2007 року у Варшаві працює міжшкільний пункт навчання української мови, який відвідує понад 100 дітей трудових мігрантів з України та з українських родин громадян Польщі.

Культурно-інформаційний центр

Культурно-інформаційний центр при Посольстві здійснює свою діяльність відповідно до Положення про культурно-інформаційний центр у складі закордонної дипломатичної установи України, законодавства України та міжнародних договорів України.

Основними завданнями Центру є:

– сприяння розвитку міжнародного співробітництва України з Республікою Польща в галузі культури, освіти, науки та техніки, туризму, фізичної культури і спорту;

– поширення у Польщі інформації про Україну;

– ознайомлення громадян Польщі з історією і культурою України, сприяння вивченню української мови на території цієї держави;

– підтримання зв'язків з українцями за кордоном, сприяння задоволенню їх культурно-мовних, інформаційних та інших потреб;

– поширення інформації про туристичні можливості і привабливість України, сприяння співробітництву з Польщею у туристичній галузі.

 

Контакти

Мейл:  emb_pl@mfa.gov.ua

Тел.: 22 622 47 97, 

Факс: 22 629 81 03

 

Найближчі заходи,

організовані Культурно-інформаційним центром при Посольстві України в РП:

Прошу слідкувати за анонсами та новинами Посольства на головній сторінці та на Фейсбуку Посольства - https://www.facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce?ref=hl